Numericals – Density & Floatation
Click each button to reveal the solution and revise step by step.
Solutions opened: 0 / 11
Q1
The density of air is 1.28 g litre⁻¹. Express it in:
(a) g cm⁻³
(b) kg m⁻³
(a) g cm⁻³
(b) kg m⁻³
1 litre = 1000 cm³
(a) Density = 1.28 / 1000 = 0.00128 g cm⁻³
1 g litre⁻¹ = 1 kg m⁻³
(b) = 1.28 kg m⁻³
(a) Density = 1.28 / 1000 = 0.00128 g cm⁻³
1 g litre⁻¹ = 1 kg m⁻³
(b) = 1.28 kg m⁻³
Q2
The dimensions of a hall are 10 m × 7 m × 5 m. Density of air = 1.11 kg m⁻³. Find mass of air.
Volume = 10 × 7 × 5 = 350 m³
Mass = density × volume = 1.11 × 350 = 388.5 kg
Mass = density × volume = 1.11 × 350 = 388.5 kg
Q3
Density of aluminium = 2.7 g cm⁻³. Convert into kg m⁻³.
1 g cm⁻³ = 1000 kg m⁻³
= 2.7 × 1000 = 2700 kg m⁻³
= 2.7 × 1000 = 2700 kg m⁻³
Q4
Density of alcohol = 600 kg m⁻³. Convert into g cm⁻³.
1 kg m⁻³ = 0.001 g cm⁻³
= 600 × 0.001 = 0.6 g cm⁻³
= 600 × 0.001 = 0.6 g cm⁻³
Q5
Mass of zinc = 438.6 g, Volume = 86 cm³. Find density.
Density = Mass / Volume = 438.6 / 86 = 5.1 g cm⁻³
Q6
A piece of wood has mass 150 g and volume 200 cm³. Find density in:
(a) C.G.S. unit
(b) S.I. unit
(a) C.G.S. unit
(b) S.I. unit
(a) Density = 150 / 200 = 0.75 g cm⁻³
(b) = 0.75 × 1000 = 750 kg m⁻³
(b) = 0.75 × 1000 = 750 kg m⁻³
Q7
Mass of wood = 6000 kg, density = 0.8 g cm⁻³. Find volume.
Convert density: 0.8 g cm⁻³ = 800 kg m⁻³
Volume = Mass / Density = 6000 / 800 = 7.5 m³
Volume = Mass / Density = 6000 / 800 = 7.5 m³
Q8
Mass = 72 g, Initial volume = 24 mL, Final volume = 42 mL. Find density.
Volume = 42 − 24 = 18 cm³
Density = 72 / 18 = 4 g cm⁻³
Density = 72 / 18 = 4 g cm⁻³
Q9
Empty bottle = 21 g, with water = 41 g, with liquid = 40.6 g. Find:
(a) Volume
(b) Relative density
(a) Volume
(b) Relative density
Mass of water = 41 − 21 = 20 g ⇒ Volume = 20 cm³
Mass of liquid = 40.6 − 21 = 19.6 g
Relative density = 19.6 / 20 = 0.98
Mass of liquid = 40.6 − 21 = 19.6 g
Relative density = 19.6 / 20 = 0.98
Q10
Empty bottle = 22 g, with water = 50 g, with brine = 54 g. Find density & relative density.
Mass of water = 50 − 22 = 28 g ⇒ Volume = 28 cm³
Mass of brine = 54 − 22 = 32 g
Density = 32 / 28 = 1.14 g cm⁻³
Relative density = 1.14
Mass of brine = 54 − 22 = 32 g
Density = 32 / 28 = 1.14 g cm⁻³
Relative density = 1.14
Q11
Empty bottle = 30 g, with water = 75 g, with liquid = 65 g. Find:
(a) Volume
(b) Density
(c) Relative density
(a) Volume
(b) Density
(c) Relative density
Mass of water = 75 − 30 = 45 g ⇒ Volume = 45 cm³
Mass of liquid = 65 − 30 = 35 g
Density = 35 / 45 = 0.78 g cm⁻³
Relative density = 0.78
Mass of liquid = 65 − 30 = 35 g
Density = 35 / 45 = 0.78 g cm⁻³
Relative density = 0.78

